پارس جوم :: انجمن های تخصصی جوملا

نسخه‌ی کامل: جلوگیری از هک وای فای و بالا بردن امنیت آنها
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
در زندگی های امروزی کمتر کسی پیدا می شود که از اینترنت استفاده نکند در حالی که روز به روز به تعداد افرادی که از این فناوری استفاده می کنند افزوده می شود. حتما شما هم در خانه خود برای اتصال به اینترنت از وای فای استفاده می کنید و همیشه دلشوره این را دارید که وای فای شما هک نشود، و یا اینکه دوستانتان از شما رمز وای فای شما را بخواهد و شما هم برای اینکه دوستانتان ناراحت نشود رمز وای فای خود را در اختیارشان قرار می دهید.

ترفندی را برای شما آماده کردایم که پسورد وای فای خود را به هر یک از دوستانتان که مایل هستید بدهید بدون اینکه نگران باشید که حجم اینترنت شما را تمام کند. در این آموزش قصد این را داریم که به شما آموزش دهیم فقط خود شما بتوانید از وای فای استفاده کنید و دسترسی به وای فای خود را محدود کنید و فقط افرادی خاص بتوانند از اینترنت شما استفاده کنند.

در این آموزش حتی کسانی که وای فای شما را هک می کنند نمی توانند از اینترنت شما استفاده کنند. پس بهتر است مرحله به مرحله همراه ما باشید و امنیت وای فای خود را چند صد برابر کنید.

مرحله1:
ابتدا مرورگر خود را اجرا و وارد مدیریت دستگاه مودم خود شود.

مرحله2:
پس از ورود به بخش تنظیمات روتر سربرگ status را انتخاب نماید و در لیست wireless بر روی گزینه refresh کلیک کنید تا تمامی دستگاه های که به دستگاه مودم شما متصل هستند نمایان شود. (تلفن همراه، لب تاپ و سایر دستگاه ها) پس مشاهدMAC ای پی دستگاه های خود آنها را کپی کنید.
مرحله3:
هنگامی که مک آی پی تلفن همراه و لپ تاپ خود را کپی کردید از منو تنظیمات روتر، سربرگ interface setup را انتخاب کنید و به منوی wireless بروید.

مرحله4:
در منوی wireless به دنبال بخش wireless MACAddress filter بگردید و تیک گزینه deactivated را بزنید.
مرحله5:
در این بخش شما می توانید 8 دستگاه برای استفاده از وای فای مجاز کنید و پس از وارد کردن MAC ای پی های مورد نظر تیک گزینه Active را زده و در آخر تنظیمات انجام شده را SAVE کنید تا تمامی عملیات اعمال شود.
[تصویر:  raising-modem-security.jpg]
بالا بردن امنیت مودم

[تصویر:  What-is-a-modem.jpg]
مودم چیست

مودم ها در حقیقت درگاه های ارتباط وسایل و دستگاه ها با یکدیگر هستند . نسل اولیه مودم ها ، مودم های دایال آپ بودند که اطلاعات دیجیتال رو از طریق شماره گیری بر روی بستر سیم تلفن انتقال می دادند و نسل بعدی مودمها مودم های ای دی اس ال می باشند .

در حقیقت مودم وسیله ای برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به اطلاعات آنالوگ می باشد .
[تصویر:  What-is-a-modem.jpg]

اهمیت امنیت مودم
با توجه به اینکه مودم ها به نوعی یک دروازه یا پل ارتباطی به وسایلی که به آنها وصل هستند ، می باشند ، بنابراین امکان دسترسی به اطلاعات سیستم ها از طریق مودم امکان پذیر می باشد . و در صورتی که شما نکات امنیتی رو رعایت نکنید ممکن است دچار دردسر شوید .

هک مودم چه خطراطی بدنبال دارد !
در صورتی که مودم شما توسط دیگران هک شود ، ممکن است شما دچار یکی از خطرات و آسیب های زیر شوید .

کمترین آسیب هک شدن مودم استفاده رایگان از اینترنت شما می باشد .شاید شما استفاده کمی از اینترنت دارید ولی در زمان دریافت فیش تلفن متوجه می شوید مبلغ بسیار سنگینی بابت اینترنت بر روی قبض شما اعمال گردیده که خود نشان دهنده استفاده از اینترنت شما بدون اطلاع شما می باشد .

آسیب دیگری که ممکن است شما از هک وای فای و مودم ببینید این است که تمامی دیوایس ها و دستگاه هایی که به مودم وصل می شوند اعم از گوشی ، رایانه ، تبلت و ... به نوعی با یکدیگر شبکه می شوند و امکان انتقال اطلاعات از طریق مودم در بین آنها وجود دارد . و این بدین معنی است که ، کسی که مودم شما را هک کرده ممکن است به اطلاعات داخل گوشی یا کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند و این میتواند دربسیاری از مواقع برای شما خطر ساز شود .

میتوانید از مقاله های مشکل ضعیف بودن وای فای گوشی و قطع شدن وای فای گوشی نیز استفاده کنید

آسیب جدی دیگری که ممکن است شما به دلیل هک مودم ببینید ، استفاده رایگان و غیر مجاز از خط تلفن شما می باشد .برخی هکر ها این توانایی را دارند که از طریق اینترنت مودم شما را هک کنند و بتوانند از آن طریق بدون اینکه شما متوجه شوید از خط شما تماس های راه دور و حتی بین المللی برقرار کنند و شما ناگهان در فیش یعدی با یک مبلغ باور نکردنی روبرو شوید .راه های هک مودم
یک مودم ممکن است با یکی از روش های زیر هک شود .

اولین روشی که یک مودم می تواند از طریق آن هک شود ، هک وای فای مودم می باشد .هک وای فای یکی از راحت ترین و رایج ترین هک های مودم می باشد .

روش دوم هک مودم از طریق اینترنت می باشد .برخی هکر ها این توانایی را دارند که از طریق اینترنت مودم شما را هک کنند و به اطلاعات مودم و سیستم و خط شما دسترسی پیدا کنند .

هک از طریق نرم افزار
یکی از روش هایی که ممکن است مودم شما را هک کند ، هک توسط نرم افزار است . در این روش فرد مهاجم با نصب یک برنامه بر روی کامپیوتر و یا با نصب یک اپلیکیشن اندروید یا آی او اس بر روی گوشی خود ، به راحتی رمز وای فای شما را هک می کند .

البته همه این نفوذها به دلیل رعایت نکردن نکات امنیتی می باشد ، در صورتی که شما نکات امنیتی استفاده از مودم و وایفای را رعایت کنید ، احتمال هک شما به شدت کاهش و حتی نزدیک به صفر می شود. در پایین ما راه هایی برای افزایش امنیت مودم به شما معرفی میکنیم .

جلوگیری از هک وای فای
شما با انجام کار های مختلفی می توانید امنیت مودم خود را بالا ببرید ، هر چه شما از روش های بیشتری استفاده کنید احتمال هک شدن مودم شما به مراتب کمتر می شود . مهمترین راه ارتباطی برای هک یک مودم اتصال از طریق وایفای می باشد .مهاجمان می توانند به راحتی با هک وای فای مودم adsl به آن دسترسی پیدا کنند و از آن طریق از اینترنت شما استفاده کنند و یا به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند .

[تصویر:  Prevent-Hack-WiFi.jpg]

راه های جلوگیری از هک مودم
1 – پیشنهاد شرکت مایکروسافت برای بالا بردن امنیت مودم
یکی از بهترین راه های بالا بردن امنیت مودم استفاده از روش پیشنهادی شرکت مایکروسافت می باشد .مایکرو سافت بهترین شیوه رمز نکاری برای وایفای مودم را استفاده از پروتکل های wpa-psk و wpa2-psk می داند . در این پروتکل رمز عبور وای فای شما در هی یک میلی ثانیه رمزنگاری می شود و به ادعای شرکت مایکروسافت ، هک این شیوه رمز نگاری 64 سال طول خواهد کشید !!!

2 – استفاده از حالت bridge
در صورتی که شما بیش از یک دستگاه متصل به اینترنت ندارید ، حتما از حالت bridge برای کانفیگ مودم خود استفاده نمایید .امنیت روش bridge به مراتب بیشتر از روش ppoe می باشد . تفاوت حالت pppoe و Bridge

3 – فعال کردن مک فیلتر mac filter
در صورتی که مودم خود را با شیوه ppoe تنظیم کردید حتما مک فیلتر مودم را فعال نمایید . در این قسمت شما میتوانید مک ادرس گوشی یا لپ تاپ یا هر وسیله ای که میخواهد به اینترنت وصل شود را در مودم درج کنید و با این کار دستگاه ها و گوشی های دیگر حتی اگر رمز مودم شما را هم بلد باشند ، نمیتوانند به مودم متصل شوند . شما میتوانید آموزش پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ در اینجا مطالعه نمایید.

4 – استفاده از نرم افزار مشاهده دستگاهای متصل به مودم
در خود مودم ها قسمتی هست که دستگاه های متصل به مودم را نشان می دهند ، همچنین نرم افزار هایی برای انجام این کار وجود دارد . شما می توانید با نصب این برنامه از متصل شدن دستگاه های جدید به مودمتان با خبر شوید و در صورت مشاهده دستگاه غیر مجاز و ناشناخته ، اتصال آن را قطع کنید و نسبت به تغییر رمز وای فای اقدام نمایید

5 – استفاده از فایروال
فایروال ها نرم افزار هایی هستند که پورت های اضافی و غیر ضروری را مسدود می نمایند .پورت ها در حقیقت درگاه های ورود و خروج اطلاعات از رایانه هستند . اغلب هکر ها از پورت های بدون استفاده برای هک و خروج اطلاعات استفاده می کنند .فایروال ها به شما کمک می کنند پورت های اضافی مسدود شوند .

5 - خاموش کردن مودم
مودم را در مواقعی که منزل نیستید و یا استفاده نمیکنید خاموش کنید . با این کار علاوه بر کمک به سلامتی خود ! ، احتمال هک مودم را تا حد زیادی کاهش می دهید .6 – استفاده از آخرین نسخه Firmware مودم
یکی دیگر از مشکلات امنیتی مودم ها استفاده از نسخه های فریمویر قدیمی می باشد . برای حل این مشکل بایستی آخرین نسخه Firmware مودم خود را تهییه کنید و بر روی مودم نصب کنید .شما می توانید آموزش نصب Firmware مودم را در سایت همراه رایانه مطالعه نمایید .

7 – خاموش کردن wps
کار دیگری که برای بالا بردن امنیت مودم باید انجام دهید غیر فعال کردن wps می باشد .وی پی اس که مخفف wifi protected setup می باشد استانداردی در مودم ها هست که با وارد کردن پین هشت رقمی آن که بر روی مودم نوشته شده ، می توان حتی بدون داشتن پسورد به آن متصل شد . wps به دو طریق غیر فعال میشود . در روش اول بایستی دکمه wps که بر روی مودم قرار دارد را خاموش نمود و همچنین وارد صفحه تنظیمات مودم شد و برای بالا بردن امنیت مودم قابلیت wps را غیر فعال یا disable نمود .

8- مخفی کردن ssid یا نام مودم
یکی از راه های هک مودم این است که هکر وایفا های موجود را سرچ میکند و سپس با نرم افزار های هک اقدام به هک وایفای میکند .در صورتی که شما ssid مودم خود را مخفی کنید ، نام وایفای شما دیگر برای دیگران قابل رویت نیست و آنها نمیتوانند موم شمار ا ببینند تا هک کنند .

البته لازم به ذکر می باشد در صورتی که شما قبلا به مودم متصل باشید با مخفی کردن اس اس آی دی ارتباط شما با مودم قطع نمیشود .

9 – تغییر آی پی مودم و رمز عبور تنظیمات
آی پی پیش فرض تمام مودم ها و روتره 192.168.1.1 می باشد . و نام کاربری و رمز عبور اغلب مودم ها بصورت پیشفرض کلمه admin می باشد .بنابر این با دونستن این اطلاعات هک مودم ها برای هک کننده ها بسیار آسان می شود .

برای تغییر رمز عبور وای فای مودم به لینک مورد نظر وارد شوید

برای مقابله با این روش پیشنهاد میکنیم حتما ip پیشفرض مودم و نام کاربری و پسورد ورود به تنظیمات مودم را تغییر دهید .

با انجام این روش ها تا حد قابل توجهی امکان هک شما پایین می آید و یا حتی بتوان به صفر می رسد .

اگر مودم شما زایکسل می باشد می توانید مقاله محدود کردن دسترسی افراد به مودم زایکسل را نیز بخوانید

در صورتی که اطلاعات بیشتری نیاز داشتید و یا در انجام هرکدام از موارد بالا سوال یا مشکلی داشتید ، کارشناسان همراه رایانه بصورت شبانه روزی از طریق شماره تلفن 9099070345 چپاسخگوی سوالات و مشکلات شما کاربران محترم می باشند .
منبع : hamrahpc.ir/software/Raising-Modem-Security
لینک مرجع