زمان کنونی: ۹-۱-۱۴۰۳, ۰۷:۲۷ عصر درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10 اشكال سايت وبگذر
۲۹-۶-۱۳۹۰, ۰۸:۴۷ صبح
ارسال: #1
10 اشكال سايت وبگذر
امروز به يه مشكلي درمورد وبگذر و كد دستي توي جوملا برخوردم كه درحين جستجوم به اين مطلب جالب برخوردم و از اونجايي كه تمام اين مواردي كه ذكر شده رو خودم تجربه كردم اينجا قرار ميدم

وبگذر، وبسایتی ایرانی است که امکانات مختلفی برای صاحبان وبلاگ ها و وبسایت ها در اختیار آنان قرار می دهد. یکی از این امکانات، شمارنده، است. شمارنده، اطلاعات جامعی از بازدیدکنندگان یک سایت جمع آوری می کند و به صورت آمار و ارقام و نمودار و … در اختیار وبمستر ها قرار می دهد. پس از چندین سال استفاده از این سرویس، حال وقت آن رسیده است که انتقاد کنیم و از مشکلات آن بگوییم. ناگفته نماند، اگر نقد و یا اشکالاتی مطرح می شود، چیزی از ارزش های وبگذر که شاید اولین انتخاب بسیاری از ما بوده است، نخواهد کاست.

همزمان با سایت وبگذر، مدت ها ازW3Counter استفاده کرده ام و چند روزی است که GoingUp را نیز از طریق افزونه های وردپرس فعال کرده ام. همچنین در برخی موارد به صورت آنی از آمار و اطلاعات cPanel سایت استفاده کرده ام. همین مسئله باعث شده است که به راحتی بسیاری از مشکلات موجود را پیدا کنم. وبگذر، برای رقابت با سرویس های مشابه، راهی طولانی در پیش دارد. به برخی از مشکلات موجود اشاره می کنم :

وبگذر گوگل کروم را نمی شناسد!

گوگل کروم، قبول کنیم یا نه، کم کم جایش را باز خواهد کرد و رقیب سرسخت اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس خواهد شد. در حال حاضر مدت زیادی از ارائه ی این مرورگر می گذرد، در حالی که هنوز برای وبگذر، یک غریبه است.

وبگذر ویندوز ۷ را باور نکرده است!

باور کنید یا نکنید، پس از گذشت چندین ماه از ارائه ی نخسه نهایی ویندوز ۷، وبگذر ویندوز ۷ را نمی شناسد و آن را ویستا نمایش می دهد! این ویندوز بدون شک، سیستم عامل آینده است. سیستم عاملی که آمده تا ایکس پی را از دور خارج کند. مایکروسافت، با تبلیغات و صرف هزینه ی هنگفتی، این سیستم عامل را روانه ی بازار کرد، در حالی که وبگذر دوست ندارد باور کند که ویستا رفتنی است :)

وبگذر اعداد عجیب غریب را دوست دارد.

وبگذر، گاهاً ابعاد تصویر عجیب غریبی نشان می دهد. مثلاً این رزولوشن تصویر یکی از دوستان است که با ویندوز ۷ و با ابعاد تصویر ۸۰۰×۱۲۸۰ وارد سایت من شده است. ببینیم وبگذر چه ثبت کرده :

بله! ۸۱۳×۱۳۰۱ …! و من مدت هاست که به طور شبانه روزی فکر می کنم که وبگذر، ۱۳۰۱ را از کجا در آورده است!

چشمان وبگذر ضعیف است!

وبگذر، درصد قابل توجهی از بازدیدکنندگان شما را نمی بیند. منظورم از قابل توجه، ۸۰% نیست. باید پذیرفت که حتی ۱۰% خطا می تواند عدد بزرگی برای رقابت با غول های همکار باشد. با این حال، با مقایسه با W3counter، حدس می زنم که این رقم حتی بیش از ۱۰% باشد!

وبگذر، هموطن ها را به جا نمیاورد!

وبگذر درصد قابل توجهی از IP های ایرانی را نمی شناسد و یا احتمالاً مکان یابی آن برای IP ها از دقت پایینی برخوردار است. دوستی که میدانم در تهران است، برای وبگذر ساکن برزیل است. زمانی که IP فرد را Whois کردم، مشخص شد که در تهران قرار دارد. البته، سایت های آماری دیگری که استفاده می کنم نیز تأیید کردند که IP فرد، متعلق به ایران است. این مشکل را در بعضی دیگر از IP های ایرانی نیز مشاهده کرده ام.

وبگذر زود خسته میشود!

حتماً این پیام را بارها مشاهده کرده اید : “آمار مورد نظر در حال بروزرسانی می باشد…” برخی مواقع این پیام، نزدیک ۱ ساعت، مشاهده می شود و بد تر از آن زمانی است که وبگذر به کلی از دسترس خارج می شود و نه آمار را نمایش می دهد، نه شمارنده ی موجود در سایت را! و همگان می دانیم که در برخی از مرورگر ها، باز نشدن یک شمارنده که در بالای صفحه قرار گرفته، باز شدن کل سایت را مختل می کند.

وبگذر تنبل است!

اگر شما اینجا را یکبار با فایرفاکس باز کنید و بار دیگر با اینترنت اکسپلورر، دفعه ی دوم وبگذر دیگر وقتی برای ثبت مرورگر شما نمی گذارد و آن را همان فایرفاکس فرض می کند. تنبلی که شاخ و دم ندارد!

وبگذر، فقط برای شما یک عدد نشان می دهد!

وبگذر هیچ ویجتی (Widget) در اختیار شما قرار نمی دهد. بهترین گزارش آماری قابل ارائه در سایت شما، تعداد افراد آنلاین و بازدید دیروز، امروز و کل بازدید هاست. چند ویجت ساده، شاید بتواند وبمستر های بیشتری را جذب کند.

وبگذر، حضور و غیابش ضعیف است!

وبگذر در شمارش افراد آنلاین اشتباه می کند. کافیست سایت تان را با چندین آمارگیر دیگر آزمایش کنید. من بدون تعارف، هیچ اطلاعی از پشت صحنه ی نحوه ی محاسبه ی افراد آنلاین ندارم، ولی این را میدانم که اشتباه میکند! یعنی پس از گذشت مدت معینی از باز بودن صفحه، شما از بین افراد آنلاین حذف میشوید! آزمایشش ساده است. ورود سایرین را به وبلاگتان قطع کنید. وبلاگتان را باز کنید و صفحه را نبندید. پس از گذشت کمتر از نیم ساعت، دیگر فرد آنلاینی وجود ندارد. زمانی که با سایت های همکار وبگذر مقایسه کنید، می بینید که یک جای کار ایراد دارد.

وبگذر، قصد ادامه تحصیل ندارد!

و حالا به بدترین قسمت می رسیم! وبگذر، قصد پیشرفت کردن ندارد! و به نظر من واقعاً این از همه ی موارد فوق بدتر است. مقایسه کنید وردپرسِ سال ۸۶ را با وردپرس امروز! این کار را برای تمام سایت هایی که می شناسید، انجام دهید. بدون اغراق، وبگذر پتانسیل بسیار بالایی برای رشد و ترقی دارد. به نحوی که هر وبمستری بدون تردید، آن را به عنوان شمارنده و آمارگیر خود انتخاب کند. اما گویا وبگذر قصد ادامه تحصیل ندارد :)

اما وبگذر چطور می تواند خود را بهتر کند؟ من اینجا پیشنهاداتی را مطرح می کنم که حتماً ناقص خواهند بود و با پیشنهادات دوستان تکمیل می شوند. وبگذر بهتر است که :

- دقت خود را بالا ببرد. این روز ها دوران انحصار در بسیاری از محصولات دنیای رایانه و اینترنت به پایان رسیده است. برای ماندن و دیده شدن، باید دقیق و ریزبین بود. نمی شود کروم را ندید، ویندوز ۷ را ویستا دانست، موتور جستجوی بینگ (Bing) را نشناخت و پیش غول های رقیب دوام آورد.

- قابلیت اطمینان (Reliability) خود را افزایش دهد. سیستمی که گاه تا چند ساعت از دسترس خارج شود، بدون شک قابل اطمینان نیست.

- خلاقیت به خرج دهد. به عنوان مثال، نقشه ی حرارتی (Heat Map)، به زودی در بین ارائه دهندگان سرویس های آماری رواج می یابد. در حالی که هم اکنون ارائه دهندگان این سرویس محدود هستند، بهترین فرصت برای یک جهش است.

- به ویجت ها و کد های جانبی برای کاربران اهمیت دهد. ده ها امکان کوچک برای وبمسترها قابل ارائه است که می تواند افراد بسیاری را جذب خود کند. از مشخصات افراد آنلاین گرفته تا آخرین جستجو ها، با امکان تغییرات دلخواه توسط کاربر، مطمئناً به راحتی وبلاگ های بسیاری را تبدیل به کاربران وبگذر می کند.

- سیستم های مدیریت محتوای مرسوم را درک کند! کمتر کسی است که وبلاگی داشته باشد و نام وردپرس، جوملا و مووبل تایپ را نشنیده باشد. وقت آن رسیده که مانند بسیاری از سایت های مشابه، به فکر افزونه ای برای راه اندازی سریع تر در سیستم های مدیریت محتوا بود.

- ناسیونالیست بودن را کنار بگذارد! وبگذر برای کاربر غیرفارسی زبان، یک صفحه ی بی معنی است. انتظار زبان روسی و ایتالیایی را نداریم. اما حداقل یک رابط کاربری انگلیسی، می تواند خلاء موجود را تا حد زیادی رفع کند.

- رابط کاربری خود را تغییر دهد. حرف از رابط کاربری شد و باید قبول کرد که انسان ها محیط یکنواخت را دوست ندارند. زمان آن فرا رسیده است که تغییراتی ایجاد شود. کما اینکه در صورت ایجاد تغییرات محتوایی، قطعاً رابط کاربری نیز دچار تحول خواهد شد.

به نقل از وبسايت 30na.net
امضاء Pourdaryaei
آموزش و مطالب جوملایی در وبلاگ درساوی

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
 سپاس شده توسط احسان افشاری ، Reza Ganji ، farjadp ، شاهین سمیع عادل ، صابرمحمدی ، مرتضی محمدجانی ، vahid.exe ، پیام عمرانی ، hvmunlimited ، navid2630 ، mking ، data2010 ، صدرا حسابی ، hamedal ، ali_gh8 ، محمد ، ehsansabet ، امید
۱۸-۱۰-۱۳۹۰, ۱۱:۵۶ عصر
ارسال: #2
RE: 10 اشكال سايت وبگذر
سلام. با تشکر از نظرات شما. من تصمیم گرفتم که دیگه ا وبگذر استفاده نکنم. در نتیجه رفتم سراغ یک اسکریپت آمار خارجی به نام slimstat
البته نصب کردن آن مقداری سخت است (آپلود و ساخت دیتابیس جدید) ولی من ا این راضی هستم. البته 5 دقیقه بیشتر نیست که نصب کردم. ولی به نظر من که خوبه.
با تشکر.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۱۵-۱-۱۳۹۱, ۰۷:۵۴ صبح
ارسال: #3
به نظر شما چی نصب کنیم
امضاء sadraddin
فروش ويژه پنل پيامك همراه با خط اختصاصي 14 رقمي 5000 ، فقط 8500 تومان
تعرفه پيامك 10 تومان به صورت ثابت مي باشد

نام كاربري دمو : 6106
كلمه عبور دمو : 6106
به ما تیکت بگذارید تعرفه شما را پایین بیاوریم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۵-۱-۱۳۹۱, ۰۸:۰۲ صبح
ارسال: #4
والا من که چندتا تست زدم همه مثل همن ؛ هرکدوم یه جاشون مشکل داره ، گوگل آنالستیکس باید بهتر باشه .

سرویسهایی مثل Mehrstat - Persianstat - gostat و اینها رو هم چک کنید بد نیست
امضاء Pourdaryaei

۱۵-۱-۱۳۹۱, ۰۴:۰۵ عصر
ارسال: #5
سلام!
راستش من از همون قدیم ندیما کلاً از وبگذر خوشم نمیومد!
روی یکی از سایتهام حدود 5 سال و نیم پیش از سرویس دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
استفاده کردم، و به حق که خوب جواب داده ، یادمه اون موقع ها آمارش رو با اسکریپت های خارجی که مقایسه میکردم ، اختلاف چندانی نداشت (اگر خیلی سخت بگیرم حدود 4 یا 5درصد).
بنظرم بهترین انتخاب برای کاربرای ایرانی میتونه باشه.
هرچند تازگی ها بهش سر نزدم که ببینم هنوز هم اون آمارگیر دوست داشتنی و زرنگه و یا نه ، کمال همنشین در اون هم اثر کرده!!
امضاء ehsansabet
| دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
| دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

طراحی ، اجرا و بهینه سازی وب سایت های جوملایی

سپاس شده توسط Reza Ganji
۱۵-۱-۱۳۹۱, ۰۸:۲۷ عصر
ارسال: #6
بعله ! من هم از پرشین استفاده میکنم و پیشنهادم هم همین آمارگیره !
وبگذر هم خیلی بد نیست ولی من از سرعت پایینش خوشم نمیاد ! البته این نظر شخصی بندست ...
امضاء احسان افشاری
طراحی و برنامه نویسی انواع وب سایت
savvydesign.ir

S a v vy D e s i g n . i r
 سپاس شده توسط Reza Ganji
۱۵-۱-۱۳۹۱, ۱۰:۱۵ عصر
ارسال: #7
من چند روزه از پرشین استت استفاده میکنم ؛ گفتم تستی بزنم ولی بنظر آمارش واقعی نمیاد ؛ مثلا مینویسه امروز 10 نفر 10 بازدید ، دیروز 15 نفر 15 بازدید . ولی مطمئنم بازدیدها فرق داره
امضاء Pourdaryaei

سپاس شده توسط Reza Ganji
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان