پارس جوم :: انجمن های تخصصی جوملا

نسخه‌ی کامل: آموزش کامپونت JQuarks
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
من کامپونت JQuarks نصب کردم حالا از شما خواهش میکنم طریقه استفاده و ایجاد سوال و جواب رو ب من اموزش بدید ممنون میشم کمکم کنید
سلام
این مراحل رو طی کنین:
1- به تب مجموعه ها (Categories) برین و بانک سوالاتتون رو ایجاد کنین (مثلا بانک سوالات ریاضی، بانک سوالات فیزیک و ...)
2- به تب سوالات (Questions) برین و سوالاتتون رو ایجاد کنین و اون ها رو توی بانک های مختلف قرار بدین (سوالات میتونن چند گزینه ای یا تشریحی باشن)
3- به تب دسته سوالات (Set of questions) برین و دسته های مورد نظر رو برای سوالات ایجاد کنین (مثلا دسته سوالات فیزیک میان ترم، دسته سوالات فیزیک پایان ترم و ...) (دسته سوالات میتونه تصادفی باشه یا اختصاصی. مثلا شما تو بانک فیزیکتون 30 تا سوال فیزیک دارین. حالا میخواین مثلا 15 تا از این سوالات رو برای میان ترم اختصاص بدین. میتونین یکی یکی انتخاب کنین که کدوم سوالا برای میان ترم باشه، یا اینکه تنظیم کنین که بطور تصادفی 15 تا سوال انتخاب بشه برای میان ترم. البته فکر میکنم حالت تصادفی کار نمیکنه متاسفانه! با این که خیلی کارامده)
4- به تب آزمون ها (Quizzes) برین و کوییز ها یا همون آزمون ها رو بسازین. به این ترتیب که باید تعیین کنین هر آزمون، سوالات رو از کدوم دسته سوالات بخونه. اول باید آزمون رو بسازین و ذخیره کنین. بعد که ذخیره کردین، تو لیست آزمون ها، آیکن واقع در ستون تخصیص (Assigned) رو کلیک کنین تا لیست دسته سوالات باز بشه و دسته های مورد نظر رو انتخاب کنین. همچنین اگر نوع آزمون رو از نوع ثبت نامی تنظیم کرده باشین، میتونین از ستون کاربران (User Affectation)، کاربرانی را که باید در آزمون شرکت کنن، ثبت نام کنین (نمیدونم این کار اجباریه یا نه). در کل این قسمتش خیلی جالبه. میتونین یکی یکی کاربران رو توی آزمون ثبت نام کنین (یا تعداد معینی رو یکجا ثبت نام کنین) و براشون یه ایمیل هم بفرستین که اطلاع پیدا کنن (حتی میتونین متن ایمیل رو به میل خودتون تغییر بدین!)
5- در نهایت باید یک لینک به آزمون مورد نظر توی منوتون ایجاد کنین.
6- توی تب جلسات (Sessions) می تونین نتایج آزمون رو ببینین (آزمون میتونه تک جلسه ای باشه. یعنی هر فرد فقط یک بار بتونه توی آزمون شرکت کنه. اما فکر میکنم این مورد هم توی کامپوننت کار نمیکنه که خیلی بحرانیه!)
7- یه امکان دیگه اینکه میتونین پروفایل ایجاد کنین. باید برین به تب پروفایل (Profiles) و پروفایل ایجاد کنین (مثلا دانشجویان ورودی 92).
8- بعد باید بیاین تو تب داوطلبان (Candidates) و کاربران رو توی پروفایل ها ثبت نام کنین. مثلا همه دانشجویان ورودی 92 رو بیارین تو پروفایل ورودی 92. از همین تب هم میتونین کاربران رو بعد از اینکه توی پروفایل ها قرار دادین، توی آزمون های مختلف هم ثبت نام کنین. بعد تو تب نتایج، میتونین نتایج آزمون ها رو بر اساس پروفایل های مختلف فیلتر کنین.

همونطور که میبینید کامپوننت خیلی قدرتمندیه و خیلی کامله. حتی از خیلی از کامپوننت های مشابه تجاری هم کامل تره. فقط بدیش اینه که یه سری مشکل داره که نمیدونم چرا برای برطرف کردنش اقدامی نمی کنن (مشکل سوالات تصادفی، تک جلسه ای بودن آزمون، تاریخ انتشار آزمون، ماژول مربوط به کامپوننت)

ولی میشه باهاش سناریوهای مختلفی پیاده سازی کرد.
مثلا یه استاد میتونه اول سال یه بانک سوالات ایجاد کنه از کل فصل های کتاب مربوطه. بعد دسته سوالات رو فصل به فصل ایجاد کنه. مثلا دسته سوالات فصل یک، دسته سوالات فصل دو و ... . بعد هم هر وقت میخواد آزمون برگزار کنه، مثلا تعیین کنه که 4 دسته اول سوالات (فصل یک تا 4) توی آزمون بیاد.

امیدوارم توضیحاتم مفید بوده باشه
لینک مرجع