زمان کنونی: ۱۰-۱-۱۴۰۳, ۰۶:۱۱ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی قالب فارسی یا کپی پیست!
۲۳-۲-۱۳۹۱, ۰۴:۲۲ عصر
ارسال: #1
طراحی قالب فارسی یا کپی پیست!
با سلام حضور اساتید و دوستان انجمن
من مدت کمی هستش که با جوملا آشنا شدم و یقینا مبتدی هستم، اما در همین مدت کم چیزی که دست گیرم شد اینه که معمولا سایت هایی که با جوملا طراحی میشن عموما کپی برداری شده از طرح های خارجی هستند و در طراحی این سایت ها کمتر به هویت ایرانی و فرهنگ خودمون توجه میشه (و اخیرا هم که بسته های نصبی خارجی دیگه اجازه هیچ نفس کشیدنی به طراح و به طبع آن مصرف کننده ها نمیده)، براستی این جور چیزها به کی مربوط میشه ؟!!!
آنچه که به نظر میرسه باید توجه بیشتری به آن بشه (خصوصا برنامه نویسان و طراحان وب) چند مورد هستش که جسارتا عنوان میشه:
- استفاده نا به جا از قالب و نا مأنوس بودن آن با موضوع سایت، چه از لحاظ ترکیب رنگ و یا چینش و فرم بندی قالب.
- عدم استفاده از فونت های فارسی در طراحی وب و یا در صورت استفاده از فونت فارسی اشکال در بارگذاری و نمایش فونت. (براستی با وجود فونت های زیبای فارسی چرا کاربر عام تنها باید محدود به فونت تاهوما باشد؟!!!، امکان استفاده و ایجاد این امکان وظیفه کیست؟)
- ضعف در ارائه قالب های فارسی و بومی که به کاربر عام و مبتدی این اجازه را بدهد که به راحتی فرمت و ظاهر قالب را مدیریت کند چه از لحاظ فونت و چه از لحاظ رنگ و تنظیم حاشیه ها و اندازه قالب و ...
- ...
یقینا هر چیزی بهایی دارد و استفاده از همه امکانات نیازمند صرف هزینه است، اما آیا همه مشکل ما در هزینه است؟!!!

البته شخصا در این مدت کم که با جوملا آشنا شدم خیلی چیزها از اساتید انجمن و دوستان یاد گرفتم که از این بابت تشکر می کنم، اگر هم جسارت شد و نظری ارائه شده به خاطر علاقه به جوملا و ارتقای جوملاست.

شاد باشید و شادی بخش دیگران
امضاء mahan

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  mahan.gif]
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
 سپاس شده توسط محمدرضا بهارلو ، محمدسلیمانی ، شاهین سمیع عادل ، btheme ، mking
۲۳-۲-۱۳۹۱, ۰۸:۳۱ عصر
ارسال: #2
RE: طراحی قالب فارسی یا کپی پیست!
این چیزایی که گفتید درست اینها انتقاد بود و به جا
حالا پیشنهادتون چیه؟؟؟
در ضما این مشکلاتی که گفتید درمورد تمام cms ها مشترکه و فقط برای جوملا نیست.
امضاء محمدسلیمانی
چالش هاتو محدود نکن، محدودیت هاتو به چالش بکش

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 سپاس شده توسط mahan ، شاهین سمیع عادل ، memare-ahvaz ، btheme ، mal2moh
۲۳-۲-۱۳۹۱, ۰۹:۲۵ عصر
ارسال: #3
جناب ماهان شاید شما راست میگید ، توی سیستم ما چیزی به اسم حق کپی رایت وجود نداره و اگر هم وجود داشته باشه برای چهارتا برنامه ایرانیه که اون چهارتا برنامه هم مخصوص ارگان یا کار خاصی نوشته شده ...

من امروز رفتم برای یکی پک لورد 2012 خریدم ، 3000 تا برنامه توش بود با 30.000 تومان ... خب وقتی 3000 تا برنامه آماده و حاضر میذارن جلوت بعد همه نیازهاتم برآورده میکنه کی به خودش زحمت میده بره مشابه همون برنامه رو از صفر بنویسه ؟ تازه از صفر نوشتن با کلی اشکالات زیاد ، آخرش یه توسعه دهنده یه برنامه میاد مینویسه میخاد بفروشه نمیتونه که 1000 تومان بفروشه ، مجبوره حداقل 10-15 تومن بفروشه ؛ اونوقت میای میبینی برنامه بهتر از همین مشابه خارجیش رو میتونی مفتی دانلود و استفاده کنی ...

مشکل اصلی رعایت نکردن حق کپی رایته ...
وگرنه یکی که میخاد یه سایتی رو راه اندازی کنه بخواد قالب اصلی برای مشتری خریداری کنه ، چندتا افزونه اصلی خریداری کنه میبینی هزینه زیادی میشه ... اینجاست که طراحی کردن قالبهای ایرانی با قیمت پایین تر ، افزونه های بومی بدرد میخوره ...

ضمناً جدای از همه اینها آموزش کافی توی این مملکت وجود نداره ، چیزی که واقعا بدرد بخوره ؛ چندتا طراح سایت داریم تو این انجمن ؟ تعداد انگشت دست ... ولی همه بلدن جوملا نصب کنند که طراح نیستند ...
امضاء Pourdaryaei
آموزش و مطالب جوملایی در وبلاگ درساوی

سپاس شده توسط saso ، mahan ، محمدرضا بهارلو ، شاهین سمیع عادل ، memare-ahvaz ، btheme ، mking ، ehsansabet
۲۳-۲-۱۳۹۱, ۱۰:۳۶ عصر
ارسال: #4
(۲۳-۲-۱۳۹۱ ۰۸:۳۱ عصر)mohammas نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این چیزایی که گفتید درست اینها انتقاد بود و به جا
حالا پیشنهادتون چیه؟؟؟
در ضما این مشکلاتی که گفتید درمورد تمام cms ها مشترکه و فقط برای جوملا نیست.

جناب آقای سلیمانی از توجه شما متشکرم
بنده عرض کردم که مبتدی هستم و خوب با سیستم های مدیریت محتوای دیگر کار نکردم و قطعا نظری ندارم.
اما آنچه که مشهود است این است که اگر با این شیوه کار بخواهد ادامه پیدا کند (استفاده از قالب و سبک خارجی) بعد از مدتی دیگر کسی حتی به خود اجازه فکر کردن در این باره را هم نمی دهد، چه را که همه چیز آماده و در اختیار اوست و تنها گزینه باقی مانده مصرف است.
به نظر من باید افرادی که دارای صلاحیت و توانایی نرم افزاری هستند کمی بیشتر به این موارد اهمیت بدهند و قطعا این مهم نیازمند تشکیل گروهی از متخصصان است که با همفکری هم قضیه را جلو ببرند.
مثلا برنامه نویسان و طراحان گرافیست از هم ایده بگیرند و به هم خط بدهند. و کار تیمی و تولیدی داشته باشند و نتیجه را در اختیار کاربران و عموم قرار دهند. البته بحث وقت و هزینه و ... هم مطرح است، اما واقعا اگر هر کسی یک گوشه کار را بگیرد دیگر کار دشوار نخواهد بود.
گاهی ممکن است پیش آید که یک سایت از لحاظ فنی بسیار قوی باشد، اما از لحاظ بصری چندان وجه ای نداشته باشد. بطور مثال با آوردن یک طرح کوچک و ساده اسلیمی ما بین فاصله بین مطالب و یا استفاده از المان های خاص در اطراف قالب و حتی استفاده از رنگ های مورد علایق مردم ما می توان به نتیجه بهتری رسید و این چیزی نیست که نشود اجرا کرد.

از بذل توجه شما متشکرم و از اطاله کلام عذرخواهی می کنم
امضاء mahan

سپاس شده توسط محمدرضا بهارلو ، شاهین سمیع عادل ، mking
۲۳-۲-۱۳۹۱, ۱۱:۴۷ عصر
ارسال: #5
ببینید دوست عزیز
وب ایران هنوز جوان هست !
ما در ایران در عصری زندگی می کنیم که به تازگی مردم با مفاهیم دولت الکترونیک ، شهر الکترونیک ، تجارت الکترونیک و شخص الکترونیک آشنا می شوند .

تا چند سال آینده تعداد استفاده کنندگان وب در ایران رشد تصاعدی پیدا خواهد کرد و باطبع تعداد افرادی که در این زمینه فعالیت خواهند کرد بیشتر خواهد شد و خود به خود جوی پیدا می شود که کپی کاری بسیار رواج پیدا می کند و در آن کارهای کپی شده و کارهای خلاق از هم تمایز پیدا می کنند و کارهای خوب برجسته می شوند . من خودم بعضی از طرح ها را که می بینم بعد از ۵ - ۶ سال هنوز برایم مفهوم جدید تداعی می کند و مطمئنا مردم فرق کارهای خوب و بد را می دانند .

ممکن است بعضی بگویند در ایران ذوق هنری ارزشی ندارد و بابت آن پولی پرداخت نمی شود . این حرف ممکن است در مورد عام درست باشد ولی هستند دوستانی که ارزش کار خود را پایین نمی آورند و کارهایی که انجام می دهند حرفه است .

از همه دوستان ( علی الخصوص دوستان گرافیست ) دعوت می کنم به تعرفه ای که در این صفحه قرار دارد توجه کنند :

تعرفه فوق بر این اساس آمده که شخص طراح واقعا ایده پردازی انجام دهد . شاید شخصی در یک ماه فقط یک طراحی انجام دهد و همان طراحی باعث ماندگاری آثار و افکار آن شخص و امرار معاش او شود ، اما شخص دیگری در ماه ۲۰ طرح ارائه دهد و هیچ کدام از طرح های او ماندگار نشود . بستگی دارد که ما به قضیه چه طور نگاه کنیم !
امضاء شاهین سمیع عادل
/ دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

طراحی وب سایت شرکتی ، شخصی ، فروشگاهی ، انجمن های گفتگو
: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سپاس شده توسط memare-ahvaz ، Pourdaryaei ، محمدرضا بهارلو ، mahan ، mking ، saso
۲۴-۲-۱۳۹۱, ۱۲:۴۱ صبح
ارسال: #6
(۲۳-۲-۱۳۹۱ ۱۱:۴۷ عصر)شاهین سمیع عادل نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ببینید دوست عزیز
وب ایران هنوز جوان هست !
ما در ایران در عصری زندگی می کنیم که به تازگی مردم با مفاهیم دولت الکترونیک ، شهر الکترونیک ، تجارت الکترونیک و شخص الکترونیک آشنا می شوند .

تا چند سال آینده تعداد استفاده کنندگان وب در ایران رشد تصاعدی پیدا خواهد کرد و باطبع تعداد افرادی که در این زمینه فعالیت خواهند کرد بیشتر خواهد شد و خود به خود جوی پیدا می شود که کپی کاری بسیار رواج پیدا می کند و در آن کارهای کپی شده و کارهای خلاق از هم تمایز پیدا می کنند و کارهای خوب برجسته می شوند . من خودم بعضی از طرح ها را که می بینم بعد از ۵ - ۶ سال هنوز برایم مفهوم جدید تداعی می کند و مطمئنا مردم فرق کارهای خوب و بد را می دانند .

ممکن است بعضی بگویند در ایران ذوق هنری ارزشی ندارد و بابت آن پولی پرداخت نمی شود . این حرف ممکن است در مورد عام درست باشد ولی هستند دوستانی که ارزش کار خود را پایین نمی آورند و کارهایی که انجام می دهند حرفه است .

از همه دوستان ( علی الخصوص دوستان گرافیست ) دعوت می کنم به تعرفه ای که در این صفحه قرار دارد توجه کنند :

تعرفه فوق بر این اساس آمده که شخص طراح واقعا ایده پردازی انجام دهد . شاید شخصی در یک ماه فقط یک طراحی انجام دهد و همان طراحی باعث ماندگاری آثار و افکار آن شخص و امرار معاش او شود ، اما شخص دیگری در ماه ۲۰ طرح ارائه دهد و هیچ کدام از طرح های او ماندگار نشود . بستگی دارد که ما به قضیه چه طور نگاه کنیم !

درود
ای کاش که تمام ایرانیان وضع مالی خوب داشتند تا همه بر طبق این لیست قیمت سفارش طراحی میدادند که حق کپی رایت نقض نشه،چراکه فرضا ***اگر کسی پولدار باشه که نمیاد پراید سوار بشه....***
اساسی ترین دلیلی که حق کپی رایت رعایت نمیشه همین وضع مالی هستش و فرهنگ احترام به زحمات دیگران
انشالله که از این به بعد نمیگم کمتر بشه،میگم بیشتر نشه
با تشکر
 سپاس شده توسط محمدرضا بهارلو ، شاهین سمیع عادل ، mahan ، mking
۲۴-۲-۱۳۹۱, ۰۷:۱۶ صبح
ارسال: #7
با سلامی دوباره حضور اساتید و مدیران انجمن
از آقای شاهین سمیع عادل بابت نگاه نقادانه ایشان تشکر می کنم
اما چیزی که بیشتر از همه ذهن مرا مشغول کرده، ایجاد بستری برای رشد و ارتقای بصری و بومی جوملا از سوی مدیران و فعالان حرفه ای این زمینه است، یقینا تصدیق می فرمایید کسانی که در راس امور هستند می توانند با دستی بازتر امور را هدایت کنند و یا لااقل از به بیراهه رفتن آن جلوگیری کنند.

برای مثال شاید بتوان چیزی شبیه افزونه برای جوملا فراهم کرد تا با نصب آن فونت های معروف زبان فارسی برای کاربر قابل دسترس باشند، برای نمونه دوستانی که با فونت انتظار آشنایی دارند تصدیق می کنند که با استفاده از آن در موقعیت عنوان لوگو و یا تیتر به تنهایی کار وجه خاصی پیدا می کند، و همین طور فونت های فارسی دیگر ...
و یا اضافه کردن فونتها درون هسته جوملای فارسی و یا هر راه دیگری که عملی باشد.
امضاء mahan

سپاس شده توسط شاهین سمیع عادل ، محمدرضا بهارلو ، memare-ahvaz
۲۵-۲-۱۳۹۱, ۰۷:۳۸ صبح
ارسال: #8
(۲۴-۲-۱۳۹۱ ۰۷:۱۶ صبح)mahan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلامی دوباره حضور اساتید و مدیران انجمن
از آقای شاهین سمیع عادل بابت نگاه نقادانه ایشان تشکر می کنم
اما چیزی که بیشتر از همه ذهن مرا مشغول کرده، ایجاد بستری برای رشد و ارتقای بصری و بومی جوملا از سوی مدیران و فعالان حرفه ای این زمینه است، یقینا تصدیق می فرمایید کسانی که در راس امور هستند می توانند با دستی بازتر امور را هدایت کنند و یا لااقل از به بیراهه رفتن آن جلوگیری کنند.

برای مثال شاید بتوان چیزی شبیه افزونه برای جوملا فراهم کرد تا با نصب آن فونت های معروف زبان فارسی برای کاربر قابل دسترس باشند، برای نمونه دوستانی که با فونت انتظار آشنایی دارند تصدیق می کنند که با استفاده از آن در موقعیت عنوان لوگو و یا تیتر به تنهایی کار وجه خاصی پیدا می کند، و همین طور فونت های فارسی دیگر ...
و یا اضافه کردن فونتها درون هسته جوملای فارسی و یا هر راه دیگری که عملی باشد.

دوست گرامی از دلسوزی شما سپاس گذارم اما...
شما بهتره این سخنانتون را در انجمن جوملا فارسی مطرح می کردین،به این دلیل که در حال حاضر مسئول بومی و پارسی سازی جوملا در ایران بر دوش آنها قرار دارد و من مطمئن هستم که آنها از این پیشنهاد شما استقبال میکنند
 سپاس شده توسط mahan
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان